Sony TV KD-49XF7096
AED 600
logo
Deyan
4.2
1 items live
Item Details
Brand
Sony
Resolution
UHD 4K
Screen size
50 in
Age
1-2 years
Condition
Almost no noticeable problems or flaws
Warranty
No
Model name
Sony KD-49XF7096
Usage
Used an average amount, as frequently as would be expected
Connectivity Technology
USB, WiFi, Ethernet, HDMI
Internet Services
YouTube, Netflix
Model Year
2018
Mount Type
Table Mount
Posted on: 2nd May 2026
Description
Sony KD-49XF7096 – 49” 4K UHD Smart LED TV
Screen Size: 49 inches
Resolution: 4K Ultra HD (3840 × 2160)
Display Type: LED-backlit LCD (IPS panel)
HDR Support: HDR10, HLG
Refresh Rate: 50 Hz (Motionflow XR)
Smart TV Features:
* Built-in Smart TV platform (Sony Linux-based)
* Apps: YouTube, Netflix, web browser support
* Screen mirroring (Miracast)
Audio:
* 2 × 10W speakers (20W total output)