LG 75UP78006LB 75 Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
AED 2,089
logo
online
5.0
17 items live
Item Details
Brand
LG
Resolution
UHD 4K
Screen size
75 in
Age
Brand New
Condition
Almost no noticeable problems or flaws
Warranty
No
Model name
LG 75UP78006LB
Usage
Still in original packaging
Connectivity Technology
Bluetooth, USB, WiFi, HDMI
Mount Type
Other
Posted on: 6th May 2026
Description
Specifications
Basic Specifications
Manufacturer's Part Number75UP78006LEAN
Connectivity
- USB 2.0 x 1Audio outputOptical x 1
Smart
Smart platformwebOSSmart TV services- Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
- Streaming: Netflix 4K, Amazon Prime Video 4K, Disney+, Apple TV, NOW TV, Britbox, Google Play
- Music: Spotify
- App store: LG Content Store
- Custom homepage
- Full internet browser
- Amazon Alexa via remoteScreen mirroringMiracast (Android/iOS)Smartphone appLG TV Remote app
Tuner
TV tuner- Freeview HD
Screen
- Hybrid Log Gamma (HLG)HDR technologyActive HDRBezel width13.9 mm
Features
- Parental lock
General
ColourDark iron greyMaterialPlasticInternal menu languages37 languagesBox contents- LG 75UP78006LB 75" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
- Magic remote
- TV stand
- Batteries
- Screws
- ManualDimensions- TV with stand: 1045 x 1678 x 378 mm (H x W x D)
- TV: 964 x 1678 x 59.9 mm (H x W x D)
- Boxed: 1205 x 1820 x 228 mm (H x W x D)Weight- TV with stand: 34.6 kg